E- Devlet Şifresi Unutmak

E- Devlet Şifresi Unutmak

Çok da uzak olmayan bir geçmişte devlet dairelerinde uzun bir zaman alan işlemler,teknolojinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile birlikte hızlı bir gelişme içerisine girdi. Önceden vatandaşları bıktıran, usandıran işlemler,şimdi çok kısa sürede halledilmektedir. Vatandaşların yapması gereken tek şey PTT şubeleri veya internet üzerinden E-Devlet şifresi alarak kısa sürede istediği kamu hizmetine ulaşabilmektedir. İlgili yerlerden alınan E-Devlet şifreleri kişiye özgüdür.Böylece başka kişilerin sisteme girip, vatandaşın özel bilgilerine ulaşması engellenmiş oluyor. Bu nedenle vatandaşlar kendilerine zarf içinde verilen E-Devlet şifresini, kredi kartı şifresi gibi gizliliğine özen göstermelidir. Bu kadar özen ve dikkatin nedeni ise, vatandaşın kamu ile ilgili olan tüm işlemlerini gerçekleştirmek için, E-Devlet Şifresine ihtiyacı vardır. Gösterilen tüm bu dikkatlere rağmen, bazı beklenmedik durumlar veya nadir kullanmaya bağlı olarak şifre unutulabilmektedir. Bu nedenle, bu yazımızda sizlere internet üzerinden pek çok kişinin E-Devlet Şifresi Unutmak adıyla arama yapan pek çok vatandaş için, ne yapması gerektiği anlatılacaktır.

E-Devlet Şifresini Unutan Bir Kişi Ne Yapmalıdır?

İlk kez E-Devlet Şifresi alacak bir vatandaş,öncelikle en yakın PTT şubesine uğrayarak, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ile başvuruda bulunması ve 2 TL ücret karşılığında kısa bir sürede bir E-Devlet Şifresi alabiliyor.

Daha önce E-Devlet Şifresi alan ve sonrasında aldığı bu şifreyi unutan vatandaşlar da tekrar bir PTT şubesine uğrayarak yeni bir şifre alabilirler. Vatandaş PTT şubesinde herhangi bir vezneye giderek, yeni bir E-Devlet Şifresi alabilir. İlk kez şifre alan bir vatandaş için şifre ücreti 2 lira iken, şifresini unutması nedeni ile ikinci kez şifre alan bir kişi ilk ücretin 2 katı(4) TL ücret vermek zorunda kalıyor. Bu nedenle E-Devlet şifresi alan bir vatandaş, bu şifreyi unutmamalıdır. Aksi durumda her unutulma nedeni ile tekrar tekrar ücret ödemek zorunda kalabilir.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz